Wózki spacerowe
Jak wybrać wózek spacerowy?
Wielu z Państwa zadaje nam pytanie, jaki wózek spacerowy wybrać. Odpowiadamy, że to zależy od Państwa priorytetów. Trudno określić, czy lepszy jest wózek spacerowy z dużymi pompowanymi kołami i przepinanym siedziskiem idealny na zimę i w nierównym terenie, czy minimalistyczny miejski wózek, którego głównymi zaletami są niska waga, łatwość obsługi i małe rozmiary po złożeniu. Są to wózki zupełnie inne i sprawdzą się w innych warunkach. Czasem najlepszy wybór stanowią dwa modele w przystępnej cenie zamiast jednego bardzo drogiego, który i tak nie będzie idealny na każdą okazję.
Wybierając wózek spacerowy zwróć uwagę na następujące szczegóły:
1. Koła – ich rozmiar i materiał z którego wykonane są opony.
Małe koła to niska waga i małe rozmiary po założeniu, czyli wózek świetnie sprawdzi się na równych nawierzchniach i zajmie mało miejsca w bagażniku. Łatwo będzie go również zabrać w podróż samolotem. Jeśli często przemieszczasz się ze złożonym wózkiem i kilka razy dziennie składasz go i rozkładasz, to kompaktowy wózek z małymi kołami będzie dla Ciebie właściwym wyborem.
Duże koła w wózku spacerowym to wyższa waga, ale za to lepiej poradzą sobie na nierównościach lub na śniegu. Twoja spacerówka nie będzie tak kompaktowa po złożeniu jak wózek z małymi kółkami i zajmie więcej miejsca w bagażniku. Jeśli jednak rzadko przewozisz wózek samochodem i przemierzasz dłuższe dystanse po często nierównych chodnikach pokonując dziesiątki krawężników dziennie, to wózek spacerowy na większych kołach będzie dla Ciebie wygodniejszy.
Ważny jest również materiał z jakiego wykonane są koła wózka, a w zasadzie ich opony. Często pytacie Państwo czy koła są „plastikowe” czy „gumowe” i niestety jest to pytanie nieprecyzyjne, ponieważ są to określenia zbyt ogólne.
2. Rodzaj siedziska
Siedziska przepinane (przodem lub tyłem) lub zamontowane na stałe:
Siedzisko przepinane w spacerówce daje możliwość montażu zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Jest to funkcja przydatna zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju dziecka. Małe dziecko często poszukuje kontaktu wzrokowego z rodzicem, a rodzic chce mieć dziecko „na oku”, zwłaszcza, że często przewożone jest w pozycji leżącej. Jednak jak zwykle nie ma nic za darmo. Przepinane siedziska są zazwyczaj nieco węższe i krótsze niż siedziska montowane na stałe i mogą okazać się zbyt ciasne dla dziecka w wieku 2 – 3 lat. Wynika to z konstrukcji wózka – wypinane siedzisko posiada własną ramę dookoła, która ma minimum 1 cm szerokości na całym obwodzie, więc tracimy minimum 2 cm miejsca dla dziecka. Czasem system wpinania odbiera kolejne centymetry. Standardowa szerokość siedzisk spacerowych z możliwością montażu przodem i tyłem wynosi do 33 cm. Nie zniechęcaj się jednak do tego rozwiązania. Zazwyczaj wózek spacerowy z przepinanym siedziskiem jest przecież częścią wózka 2w1 lub 3w1 i z pewnością Twojemu dziecku będzie wygodnie przynajmniej przez 2 lata.
Siedzisko zamontowane na stałe jest standardem w większości wózków spacerowych. Jest to idealne rozwiązanie dla nico starszych dzieci. Takie siedziska zazwyczaj certyfikowane są dla dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy i jeśli wybierzesz wózek z wysokim oparciem i wygodnym stopniem, na którym starsze dziecko może oprzeć nóżki, to taka spacerówka posłuży nawet do 3 lat. Siedziska spacerowe montowane na stałe zazwyczaj posiadają szerokość od 33 cm do 40 cm. Jeśli wybierzesz spacerówkę z szerokim oparciem, to świetnie sprawdzi się również zimą, kiedy Twoje dziecko ubrane jest w gruby pikowany kombinezon.
Podsumowując jeśli kupujesz wózek spacerowy dla młodszego dziecka to najlepszym wyborem będzie spacerówka z przepinanym siedziskiem. Jeśli natomiast szukasz wózka spacerowego dla starszego dziecka to wybierz siedzisko montowane na stałe i najlepiej z szerokim siedziskiem.